Dolar 33,0140
Euro 35,9867
Altın 2.552,77
BİST 11.221,69
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Yozgat 30°C
Az Bulutlu
Yozgat
30°C
Az Bulutlu
Sal 27°C
Çar 27°C
Per 27°C
Cum 23°C

212 Photography İstanbul Devam Ediyor

212 Photography İstanbul  Devam Ediyor
10.10.2023
437

5 – 15 Ekim 2023 tarihlerinde
gerçekleştirilecek olan 212 Photography Istanbul, izleyicisini 6’ncı yılında ziyaretçilerini kapsamlı programıyla İstanbul’un iki yakasında farklı rotalarda ağırlamaya devam ediyor.

“Şehrin Festivali” 212 Photography Istanbul, altıncı senesinde katılımcılara hem programıyla hem de mekanlarıyla kapsamlı bir keşif rotası sunacak. Fotoğrafın yanı sıra pek çok farklı disipline programında yer veren festivalin bu yılki rotasında ziyaretçiler, İstanbul’un her iki yakasında şehrin 20’ye yakın farklı noktasında festival programını takip edebilecek.

5 – 15 Ekim 2023 tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın katkılarıyla gerçekleşen “Şehrin Festivali” 212 Photography Istanbul, bu sene Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’ne de dahil olan sergileri ile kapsamını zenginleştiriyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Dairesi Başkanlığı, İBB KÜLTÜR ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirak şirketlerinden Kültür AŞ. işbirliği ile düzenlenen 212 Photography Istanbul sürdürülebilir bir sanat ve kültür geleneği oluşturmak üzere çıktığı yolda altıncı yılına giriyor.

Festivalin bu seneki destekçileri arasında Paribu, Jotun, Converse, EnerjiSA, HP, Sephora, Brown Forman, Anadolu Hayat Emeklilik’in yanı sıra Hollanda Başkonsolosluğu, Norveç Büyükelçiliği, Institut Français Türkiye, İsrail İstanbul Başkonsolosluğu ve Macar Kültür Merkezi yer alırken Türkiye’nin yeni medya alanına odaklı en kapsamlı koleksiyonu olan Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan ödünç eserler de festival izleyicileri ile buluşacak.

212 Photography Istanbul rotasında yer alan mekanlar;

Festivalin 6. yılında İstanbul’un iki yakasına yayılan programın ana mekânları Yapı Kredi bomontiada, Akaretler, MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, St. Benoît Kilisesi, Taksim Sanat, Institut Français, Müze Gazhane, MOMO, Yeldeğirmeni Sanat, Moda İskelesi, Kadıköy Meydan, Soho House, Akbank Sanat, İstanbul Kitapçısı, Mutfak Sanatları Akademisi’nin yanı sıra paralel sergilerle birlikte Büyükdere 35, Anna Laudel, Fotoğrafevi, Noks Art Space yer alacak.

212 Photography Istanbul’da bu sene;

5-15 Ekim tarihlerinde Yapı Kredi bomontiada’da Eugenio Recuenco’nun 365 derece isimli serisiyle birlikte Daniëlle van Zadelhoff, Mous Lamrabat solo sergileri, Eamonn Doyle’un 3 farklı fotoğraf serisinin ödüllü yazar Kevin Barry’nin metinleri ile bir araya geldiği Made in Dublin video çalışması ve Anadolu Hayat Emeklilik’in Kadın Gözüyle Hayattan Kareler Fotoğraf Yarışması kazananlarından oluşan sergisi katılımcılarla buluşacak. Akaretler’de Éva Szombat, Rob MacInnis, Floriane de Lassée isimlerinin solo sergileri görülebilecek. Devamında Karaköy rotasında; MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde koruma alanlarında yaptığı çekimlerle vahşi hayvanların ve doğanın dünyasına ışık tutan Nick Brandt, St. Benoit Kilisesi’nin büyülü atmosferinde ise Jules Verne’in zengin hayal dünyasından yola çıkarak yeryüzündeki ve evrendeki yerimizi sorgulayacağımız “Evrenin Sessiz Gösterisi” sergisinde Back to Dust serisi ile Marguerite Bornhauser, sergiye özel işler üreten iki isim Can Memişoğulları ‘’Kor’’ videosu ve ses yerleştirmesiyle, Arek Qadrra ‘’Journey N1’’ başlıklı enstalasyonuyla görülebilecek. Taksim Sanat’ta Cumhuriyetimizin 100. yılına özel hazırlanan dönemin öncü kadınları ve İstanbul’da sosyal hayatın içinden kadınlara dair arşivsel fotoğraflardan oluşan “Birbirimize Rastladık” sergisi, Institut Français’de Fransız sinemasının “Yeni Dalga” döneminin öncü ismi Jean-Luc Godard’ı anma fırsatı bulacağımız film gösterimleri ile Godard filmlerini kayıt altına aldığı fotoğraflarını içeren sergi, festival programı dahilinde görülebilecek.

Müze Gazhane’de, David Szauder, Phillip Toledano, Ekin Özbiçer, Metehan Özcan, Cihan Bacak ve daha pek çok ismin yer aldığı yeni teknolojiler eşliğinde fotoğrafın dönüşümünü irdeleyen “Gerçeklikten Foto Gerçekliğe” sergisi yer alacak. Hemen paralelinde doğayla kurduğumuz ilişkiyi sorgulayarak bizleri karanlık ve gizemli bir masalın içine sürükleyen “Yaban Güllerinin Büyüdüğü Yerde” sergisinde, Daniel Shipp, Tine Poppe, Julia Fullerton-Batten, yanı sıra Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan ödünç alınan Jennifer Steinkamp, Eelco Brand, Kurt Hentschlager, Peter Coffin eserleri görülebilecek. Yanı sıra, Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren parlayan müzik sektöründen nostaljik konser anılarının bulunduğu “Kayıtlı Hafıza” başlıklı sergi yer alacak.
Yeldeğirmeni Sanat’ta ise sanat tarihinden öne çıkan eserleri yapay zekâ yardımı ile yeniden yorumlayan Von Wolfe’nin ilk kez gösterilecek dikkat çeken çalışmaları festival izleyicisiyle buluşacak. Kamusal alanları da sanat ile karşılaşma duraklarına dönüştürmeyi önemseyen 212 Photography Istanbul’un altıncı senesinde, farklı bir yaklaşım ile Paribu sponsorluğunda gerçekleşecek Özgür Ballı’nın işlerinin yer aldığı artırılmış gerçeklik üzerine oluşturulan “Şehri Yeniden Biçimlendirmek” sergisi Kadıköy Meydanı’nda deneyimlenebilecek. 212 Photography Istanbul, Festival InCadaqués ile yaptığı ortak çalışma ile Moda İskelesi’nde ‘’Denizin Yansımaları’’ sergisine ev sahipliği yapacak. İstanbul’da deniz üzerinde Annelie Vandendael’in su ve beden ile kurduğu estetik hikâye anlatımından bir fotoğraf seçkisi yer alırken eş zamanlı olarak İspanya, Cadaqués’te, Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması’nın geçmiş yıllarından bir seçkiye yer verilecek.
Aynı zamanda festival programında Büyükdere35, Anna Laudel, Fotoğrafevi, Noks Art Space galerilerinin sergileri de yer alacak.

Bu sene festivalin dijital çözüm ortağı Eventix üzerinden alınacak ücretsiz davetiyelerle tüm sergilere giriş yapılabilecek.

Sergilerin yanı sıra kapsamlı programıyla 212 Photography Istanbul takipçileri ile buluşuyor.

212 Photography Istanbul’un her sene zenginleşen programında bu yıl da mimariden teknolojiye, yayıncılıktan gastronomiye, sinemadan müziğe, pek çok disiplinden içeriğe rastlamak mümkün olacak. Bu sene söyleşilerin ana mekânı Soho House’da pek çok sanatçı ve kendi alanında profesyonel isimler, farklı başlıklarda konuşma ve sohbetler gerçekleştirecek. Jotun’un desteğiyle festivalin ilk senesinden itibaren gerçekleşen mimari ve fotoğraf içeriğinde bu sene Autoban’ın kurucularından Seyhan Özdemir yer alırken Gizem Hız, Yener Torun ve Beste Zeybel renkler üzerine konuşacaklar. Pera bölgesinin mimari yapısının gezerken fotoğraflanacağı atölyeyi ise Fırat Şenol gerçekleştirecek. Kolektif hafızaya ve toplumsal eleştiriye odaklanan çarpıcı videolar üreten Yael Bartana’nın kadınları merkeze aldığı “Two Minutes to Midnight” filmi ve yönetmenliğini Benjamin Murray ve Alysa Nahmias’ın yaptığı Küba’da gerçekleşen heyecan verici bir mimari dönüşüm hikayesini belgeleyen “Unfinished Spaces” belgeseli de yine Soho House’da görülebilecek.

Bu sene performans ve fotoğrafın bir araya geleceği iki atölye çalışması Akbank Sanat’ta yer alacak. Çağdaş dans ve moda fotoğrafçısı Cihan Bacak’ın yürüteceği ilk atölyede katılımcılar çağdaş dans sanatçısı İsmet Köroğlu’nun canlı performansını dinamik fotoğrafçılık teknikleriyle kadraja alacaklar.
İstanbul Kitapçısı (Kadıköy) bu seneki programın yayıncılık üzerine kurgulanmış söyleşilerine ev sahipliği yapacak.

212 Photography Istanbul konserler tarafında bu sene, Akbank Caz Festivali dahilinde MSGSÜ Tophane-i Amire’de Alara Tütüncü Duo ve Zorlu PSM işbirliği ile gerçekleşecek Selin Geçit ve Bidar konserleri izlenebilecek. Babylon’da ise Oldies But Goldies partisiyle birlikte renkli bir gece festival takipçilerini bekliyor olacak.

Gastronomi başlığı altında bu sene Mutfak Sanatları Akademisi ev sahipliğinde Derya Turgut ile birlikte yemek fotoğrafçılığı üzerine gerçekleşecek atölyeler meraklıları ile buluşacak.

Sergilerin yanı sıra bu yıl festivalin geri kalan program akışı;

10 Ekim Salı

10.30-12:30 Portfolyo Değerlendirmesi: Mous Lamrabat ile @ 212 Studio

18:00-19:00 Söyleşi: İstanbul Eğleniyor, @İstanbul Kitapçısı – Kadıköy
Konuşmacı: Levent Kaya Ocakaçan
Moderatör: Berk Kır

11 Ekim Çarşamba

10:00-18:00 Atölye: Volkan Kızıltunç ile Konseptten Sekansa, Fotoğraf Kitaplarını Keşfetmek @Müze Gazhane

10:00-15:00 Atölye: Derya Turgut ile Restoranda Fotoğraf @ MSA’nın Restoranı

11.30-13:30 Portfolyo Değerlendirmesi: Daniëlle van Zadelhoff ile @ Online

17:00-18:00 Söyleşi: Kadın Gözüyle: Kameradan Yansıyanlar @ Soho House
Konuşmacı: Zühal Deniz Dağdelen
Moderatör: Piraye Müderrisoğlu

18:00 – 19:00 Söyleşi: Ortak Mücadeleler Üzerine @Taksim Sanat
Konuşmacı: Prof. Dr. Serpil Çakır
Moderatör: Zeynep Ayta

19:00 – 20:30 Film Gösterimi: Unfinished Spaces @ Soho House
Yönetmen : Benjamin Murray ve Alysa Nahmias

19.00 – 21.00 Film Gösterimi ve Söyleşi: Le Mépris @ Institut Français
Yönetmen: Jean-Luc Godard
Konuşmacı Cem Başeskioğlu

12 Ekim Perşembe

10:00-18:00 Atölye: Volkan Kızıltunç ile Konseptten Sekansa, Fotoğraf Kitaplarını Keşfetmek @Müze Gazhane

14.30-16:30 Portfolyo Değerlendirmesi: Tine Poppe ile @ Online

16:00 – 17:00 Söyleşi: Kadın Gözüyle: Fotoğrafın İzinde @ Soho House
Konuşmacı : Prof. Güler Ertan
Moderatör: Zeynep Ayta

18:00 – 18:50 Film Gösterimi: Two Minutes to Midnight @Soho House
Yönetmen : Yael Bartana
19:00 – 19:50 Film Gösterimi: Two Minutes to Midnight @Soho House
Yönetmen : Yael Bartana

20:00 – 22:00 Atölye: Cihan Bacak ile Çağdaş Dans Fotoğraf Atölyesi / Harekete Alan Tanı @ Akbank Sanat

13 Ekim Cuma

10:00-18:00 Atölye: Volkan Kızıltunç ile Konseptten Sekansa, Fotoğraf Kitaplarını Keşfetmek @Müze Gazhane

14:00-15:00 Söyleşi: Yaratıcılıkta Riff Cohen’in Yolculuğu @ Soho House
Konuşmacılar: Riff Cohen
Moderatör: Gülce Oral

18:00-20:00 Atölye: İsmet Köroğlu ile Hareket Atölyesi @ Akbank Sanat

19:00-20:00 Söyleşi: Görünenin Arka Planı @Soho House
Konuşmacılar: Oya Başkaya, Barış Çakmakçı
Moderatör: Melis Bektaş

19.00 – 21.00 Film Gösterimi: À bout de souffle @ Institut Français
Yönetmen: Jean-Luc Godard

14 Ekim Cumartesi

3:00 – 17:00 Atölye: Elçin Acun ve Mert Çağıl Türkay ile Cyanotype Atölyesi @ MüzeGazhane

13:00-14:00 Atölye: Enerjisa: Çocuklar için Yaratıcılık Atölyesi – Değişen Dünyanın Bir Parçası Olmak @ Müze Gazhane
Atölye Yürütücüsü: Özge Vural

15:00-16:00 Atölye: Enerjisa: Çocuklar için Yaratıcılık Atölyesi – Değişen Dünyanın Bir Parçası Olmak @ Müze Gazhane
Atölye Yürütücüsü: Özge Vural

14.00-15.00 Söyleşi: Fotoğrafta Rengin Temsili @ Soho House
Konuşmacılar : Beste Zeybel ve Yener Torun
Moderatör : Gizem Hız

21.00 Konser : Bîdar @ Zorlu PSM – touché

21.00 Konser : Oldies but Goldies @ Babylon

15 Ekim Pazar

13:00 – 14:00 Söyleşi: Sadece Müzikten Konuşalım @ Müze Gazhane
Konuşmacılar : Murat Abbas, Görgün Taner, Kanat Atkaya
Moderatör : Gülşah Güray

15:00 – 16:00 Söyleşi: Konserler, Kalabalıklar, Heyecan @ Müze Gazhane
Konuşmacılar : Cem Gültepe, Artemis Günebakanlı, Dilan Bozyel
Moderatör : İpek Atcan

13:00-14:00 Atölye: Enerjisa: Çocuklar için Yaratıcılık Atölyesi – Değişen Dünyanın Bir Parçası Olmak @ Müze Gazhane
Atölye Yürütücüsü: Özge Vural

15:00-16:00 Atölye: Enerjisa: Çocuklar için Yaratıcılık Atölyesi – Değişen Dünyanın Bir Parçası Olmak @ Müze Gazhane
Atölye Yürütücüsü: Özge Vural

17.00 – 18.00 Söyleşi: Ortak Tutku ve Kaçınılmaz Başarı @ Müze Gazhane
Konuşmacılar : Levent Dokuzer, Reha Öztunalı, Şule Camadan
Moderatör : Artemis Günebakanlı

19:00 – 20:30 Film Gösterimi: Unfinished Spaces @ Soho House
Yönetmen: Benjamin Murray ve Alysa Nahmias

Uluslararası 212 Photography Istanbul Fotoğraf Yarışması için başvurular devam ediyor!

Türkiye’de gerçekleştirilen en kapsamlı uluslararası fotoğraf festivali olan 212 Photography Istanbul, uluslararası mecrada her yaştan amatör ve profesyonel fotoğrafçının katılımına açık yarışması ile ulaştığı farklı seslerin, sosyal, kültürel ve sanatsal olguların izini coğrafyadan ve önyargılardan bağımsız olarak sürüyor. Alanında dikkat çeken ve ufuk açan isimlerin yer aldığı jüri tarafından değerlendirilecek yarışmanın kazananı 5000 Euro ile ödüllendirilecek.
Son başvuru tarihi 10 Eylül 2023 olan Uluslararası 212 Fotoğraf Yarışması ile ilgili tüm detaylara web sitesi ve festival sosyal medya hesaplarından ulaşılabiliyor.

212 Photography Istanbul Hakkında:
212 Photography Istanbul, 2018 yılından bu yana fotoğraf ve hareketli görüntüler başta olmak üzere pek çok farklı disiplinde görsel hikâye anlatımındaki yenilikleri keşfederken, farklı coğrafyalardan yetenekleri ve farklı sesleri kültür-sanat izleyicisiyle buluşturan yenilikçi bir platform olmayı sürdürüyor. Sergilere paralel olarak şehrin farklı lokasyonlarında gerçekleştirdiği atölye, film gösterimi, performans, şehir ve sergi turları, sanatçı buluşmalarıyla birlikte 212 Photography Istanbul şehrin festivali olmaya devam ediyor.

www.212photographyistanbul.com | @212photographyistanbul

Detaylı bilgi için Kiraz Halkla İlişkiler’den Gamze Raday’ı arayabilirsiniz.
212 232 4902 – 03 gamze@kirazhalklailiskiler.com.tr

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.