Dolar 31,5772
Euro 34,3161
Altın 2.146,99
BİST 8.907,65
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Yozgat 13°C
Az Bulutlu
Yozgat
13°C
Az Bulutlu
Sal 7°C
Çar 6°C
Per 7°C
Cum 2°C

Çorumlu çocuklarla ve öğretmenleriyle söyleşiler gerçekleştirildi.

Çorumlu çocuklarla ve öğretmenleriyle söyleşiler gerçekleştirildi.
22.06.2021
1.149

Yozgat Bozok Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata Çorumlu çocuklarla bir araya geldi.

Çorum Yumurta İlkokulu Müdürü Sümeyya Kurt’un daveti üzerine Çoruma giden Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Hitit Üniversitesi’nden Doç. Dr. Serhat Fevzi Özeren ile birlikte “Bilimle uğraşmak mı?” ana başlığı etrafında 22 Haziran 2021 Salı günü “Bilim Söyleşileri” etkinliğini yürüttü.

Her düzeyden öğrencilerle ayrı ayrı bir araya gelen akademisyenler, “Gözlem Yaparım Kayıt Tutarım” başlıklı etkinlikte öğrencilerin okul bahçesinden topladıkları objeleri resimlemelerini istediler ve hem seçilen nesneler hem de çizilen resimler üzerinden onlarla sohbet ettiler. Prof. Dr. Mustafa Böyükata, öğrencilere sorular sorarak onları farklı alanlarda düşünmeye ve açıklama yapmaya yönlendirip konuşturdu.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “Bilim ve Merak” konulu sohbetinde ise çocukların ilerde neler yapak istedikleri, o yönde hayalleri ve meraklarını açığa çıkartıcı diyaloglar geliştirdi. Çocuklardan gelen sorulara cevaplar verildi. Gezegenlerin hareketi, güneşin enerjisini nasıl sağladığı gibi konularda çocuklardan gelen ilginç sorulara Doç. Dr. Serhat Fevzi Özeren ile birlikte cevap verdi. Buluşmada bilimin nitelikleri ve bilim insanlarının çalışma prensipleri hakkında da bilgiler paylaşıldı.

Öğretmenlere yönelik verilen “Proje Fikri Geliştirme Eğitim Semineri” kapsamında Prof. Dr. Mustafa Böyükata, proje döngüsü yönetiminin aşamalarından bahsetti. Eğitime ilişkin düşüncelerini aktardı ve yeni yaklaşımları öğrenip eğitime yansıtılmasına dair bilgiler paylaştı. Öğretmen-veli ilişkileri ile öğrencilerin proje faaliyetlerine aktif katılımına dönük değerlendirmelerde bulundu. Öğrencilere erken yaşlarda bilim okuryazarlığı altyapısını ve doğru bilgiler üzerinden düşünce geliştirme becerisi kazandırılmasını önemsediğini ifade etti.

Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri Arslan Arslan, Müslim Kılıç ve Şerif Doğan’ın yakından ilgilendikleri ve iştirak ettikleri programın canlı ve akıcı geçtiği, beklenenden daha etkili ve faydalı olduğu belirtildi. Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın ele aldığı ve anlattığı pek çok noktanın çok güzel detaylar içerdiği; tecrübelerin etkileyici biçimde aktarıldığı, proje yapmaktan korkmamak gerektiği, proje tabanlı çalışmaların hele de öğrenci projelerinin bir yarış olmadığı düşüncesinin verilmesinin çok önemli ve yerinde olduğu vurgulandı. Seminere katılan öğretmenlere katılım belgesi de dağıtıldı.

Etkinliklere ilişkin yaptığı değerlendirmede Doç. Dr. Serhat Fevzi Özeren, öğrencilerde heyecan doğuran dokunuşlar olduğunu, söyleşilerin onlar için paha biçilmez bir öneme sahip olduğunu, geleceğe dair olumlu etkisi olacağını, sohbetlerin çocukları mutlu ettiğini, karşılarında bir bilim insanı görmenin ve onlara anlayacakları dilden hitap etmesinin çocuklarda unutulmaz bir iz bırakacağını ifade etti.

Doç. Dr. Özeren, kendisiyle daha öncede bazı etkinliklerde yer aldığı Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın, öğretmenlere yönelik yaptığı seminerler ile alışılagelmiş davranış kalıplarının değiştirilmesine yönelik farkındalık oluşturduğunu, bunu yaşanmış örneklerle ortaya koyduğunu sözlerine ekleyerek; böylesi programların devam ettirilmesi ve sürekliliğin sağlanmasının önemli olduğunun altını çizdi.

Etkinliğin bitiminde Çorum Yumurta İlkokulu Müdürü Sümeyya Kurt ve Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Şerif Doğan çok canlı bir gün yaşandığına değinerek, davetlerini kırmadıkları için Doç. Dr. Serhat Fevzi Özeren ve Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya teşekkür ettiler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.