Dolar 32,8221
Euro 35,1421
Altın 2.449,46
BİST 10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Yozgat 30°C
Açık
Yozgat
30°C
Açık
Pts 31°C
Sal 27°C
Çar 27°C
Per 25°C

Kırşehir’de de proje tabanlı çalışmanın önemi anlatıldı

Kırşehir’de de proje tabanlı çalışmanın önemi anlatıldı
26.11.2022
1.027

Pek çok üniversiteden gelen davetler üzerine akademisyen ve öğrencilerle bir araya gelen Yozgat Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata, farklı hedef gruplarına proje tabanlı çalışmanın önemini anlatmaya devam ediyor.

Yenilikçiliği ilke edinmiş olan ve seçtiği ihtisaslaşma konusu ile tarım ve jeotermal alanında pilot uygulamalara da öncülük eden Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğünün daveti üzerine Prof. Dr. Mustafa Böyükata, 25 Kasım 2022 Cuma günü sabahı Neşet Ertaş Konferans Salonu’nda farklı bölümlerden akademisyen ve öğrencilerden oluşan 100 civarında katılımcıya ”Proje Yazım Stratejileri” konulu sunum yaptı ve öğleden sonra ise Teknoloji Transfer Ofisi Konferans Salonu’nda farklı bölümlerden öğrencilerin bir araya geldiği 35 civarında katılımcıya ”Öğrenci Projelerinde Süreç Yönetimi” konulu eğitim semineri verdi.

Teknoloji Transfer Ofisi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kurban’ın koordinasyonunda yürütülen toplantılarda etkileşimli bir yolla bilgiler paylaşan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, AR-GE odaklı proje konularında farkındalığın artırılması yönünde önemli konular değindi.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata, proje, özgün değer, yöntem yaygın etki, yapılabilirlik / proje yönetimi, inovasyon, sinerji, ambians, hipotez, başarı ölçütü, literatür taraması, araştırma, bilim insanı, öğrenci projesi, proje danışmanlığı, TÜBİTAK programları, Erasmus+, Ulusal Ajans, ORAN Kalkınma Ajansı, stratejik plan, veri madenciliği, proaktif düşünce, SWOT analizi, bilimsel bilgi, STEM, mizaç, karakter, kişilik gibi pek çok temel kavram, terim ve konuları katılımcıları tartışmaya katıp aktif tutarak ele aldı. Proje döngüsü yönetimi, proje hazırlık, uygulama ve sonuçlandırma süreçleri hakkında teknik bilgiler yanı sıra deneyimlerinde aktarıldığı etkinliklerde katılımcıların sorularına da cevap verildi.

Toplantıya katılan öğrencilerden bazıları yaptıkları değerlendirmelerde, ülkemizin bilinçli öğrencilere ihtiyacının var olduğunu, proje hazırlamak ya da bir şeyleri araştırmak için çok iyi bir bilgiye ihtiyaç olduğunu, yüksek lisans ve doktora yapmanın önemli olduğunu, Erasmus ve TÜBİTAK programları hakkında bilgi sahibi olmak gerektiğini, daha öğrenciyken yurt dışından kişilerle birlikte de proje yapabileceğini ilk kez bu toplantıda öğrendiğini, bilmedikleri onlarca çok önemli karamın olduğunu fark ettiğini, yapmak istedikleri projelere bu seminerlerden sonra daha kapsamlı bakacağını, eğlenceli, güzel, verimli ve çok eğitici bir program olduğunu belirttiler.

Üniversitenin Teknoloji Transfer Ofisi Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kurban, katılımcıları konuya katacak biçimde ısındırarak başlanan toplantıların alışılmışın dışında akıcı ve farklı bir sunumla gerçekleştirildiğini belirtti ve etkinliklerin, beklentileri karşılayacak düzeyde olduğuna değinerek katılımcılara ve konuşmacıya teşekkür etti.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, makamında bir araya geldiği Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya, öteden beri farklı düzeylerde okullarda yaptığı çalışmalardan haberdar olduğuna hatırlatarak yürüttüğü çalışmaların önemine değindi ve sahada olmak gerektiğini vurguladı. Bilimin ve bilginin kıymetini ortaya koyan, düşüncenin ilerleme ve gelişim açısından gerekliliğinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Vatan Karakaya, doğru olan ve iyi olan arasındaki farklılığı da sohbete konu ederek, yapacağımız çalışmalarla insanlık içi bireylerin tökezlemeden gidebileceği yollar açmamız gerektiğinden bahsetti ve Prof. Dr. Mustafa Böyükata’ya teşekkür etti.

Etkinliklere ilişkin yaptığı değerlendirmede Prof. Dr. Mustafa Böyükata, “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi kampüsünden etkilendim. Planlama, mimari, çevre düzeni, tesislerin uyumu ve kurumsal kapasitesi itibariyle oldukça gelişmiş olduğunu gördüm. Karşılaştığım öğrencilerin motivasyonu yüksekti. Üniversitenin tercih edilebilirlik düzeyinin yüksek oluşunu daha iyi anladım. Ayrıca üniversitenin yenilikçi bir anlayışı benimsemiş olması oldukça isabetli. Üniversitenin tarım ve jeotermal alanında pilot uygulamalarıyla yöreye ve bölgeye etkilerinin kendini göstermeye başlamış olduğunu görmek sevindirici. Umut veren bir üniversite haline gelmiş olduğu rahatlıkla görülüyor. Bu etkinliklerden edindiğim izlenimle şunu da söyleyebilir ki, yakın gelecekte öğrenci projelerinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi kendisini gösterecektir.” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.