Dolar 32,4161
Euro 34,4807
Altın 2.463,68
BİST 9.679,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Yozgat 22°C
Açık
Yozgat
22°C
Açık
Sal 23°C
Çar 23°C
Per 18°C
Cum 18°C

”Köyde Okuma Etkinliği” Başkente de Sıçradı

”Köyde Okuma Etkinliği” Başkente de Sıçradı
28.02.2022
1.035

Yozgat’ta başlatılan ve öteden beri gönüllü akademisyenler tarafından köy ve kasaba okullarına yönelik olarak yürütülen faaliyetler Ankara’nın Güdül ilçesine bağlı Çağa Köyü’nde de gerçekleştirildi.

Yozgat Bozok Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın başlattığı “Köyde Okuma Etkinliği” isimli programın 27’incisi 25 Şubat 2022 Cuma günü Çağa Ortaokulu’unda düzenlendi.

Etkinliğe Hacette Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Demir de katılarak destek verdi ve hem öğrenci hem de öğretmenler ile söyleşi gerçekleştirdi.

Etkinlik kapsamında ” Çağa’dan da İbn-i Sina çıkabilir” başlığı etrafında metafor oluşturularak öğrenciler bilim insanı olma yönünde merak uyandırmaya ve “Ben de yaparım” başlığı altında da özgüven duygularını güçlendirmeye yönelik sohbet havasında bilgiler paylaşıldı. Ayrıca “Okulda Proje Çalışmaları Eğitim Semineri” konulu buluşmada öğretmenlerle deneyim paylaşımında bulunuldu.

Prof. Dr. Mustafa Böyükata önce 5. ve 6. sınıf öğrencileri ile bir araya geldi ve onlara sorular sorarak, bir günlük zamanın büyük kısmını çalışmaya ayırmanın gelişim ve üretkenlik açısından faydalarına değinerek Fuat Sezgin gibi pek çok öncü bilim insanını nasıl çalıştıklarını ve çalışmanın zevkli yanlarının farkında olmak gerektiğini örneklerle ortaya koydu. Aziz Sancar’ın başarıya dair düşüncelerine de gönderme yaparak zekadan ziyade çalışmanın rolüne vurgu yaptı. İbn-i Sina gibi pek çok öncü bilim insanın yaptığı çalışmalardan, matematik, astronomi, tıp ve mühendislik alanlarından örneklerle zenginleştirdiği konuşmasında Prof. Dr. Mustafa Böyükata öğrencilerin de ilerde insanlık için yeni yollar açacak işler yapabileceklerini ifade etti. Daha sonra 7. ve 8. sınıf öğrencileriyle yaptığı söyleşide de farklı biçimlerde benzer konulara değinen Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Çanakkale Savaşları’nda kaybettiğimiz genç ve nitelikli insan açığımızı hala kapatabilmiş değiliz diyerek çocukların iyi eğitimli kalifiye insan olma yolunda çaba göstermelerinin önemini izah etti. Öğretmenlerle yaptığı söyleşide ise “Köy Koleji” düşüncesini açıklayarak, öğretmenlerin görev yaptıkları okullarda öğrencilerle bire bir ilgilenme imkânlarının olduğunu ve onara proje faaliyetlerinde rehberlik yapmalarının olumlu yanlarını kritik etti. Ayrıca Prof. Dr. Mustafa Böyükata bir grup öğrenci velisi ile de bir araya gelerek kendi öğrencilik yıllarında yaşadıklarından ve bir veli olarak kişisel deneyimlerinden hareketle ailelerin çocukları anlamadan faydalanabilecekleri bilgileri aktardı.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Demir ise önce 7. ve 8. sınıf öğrencileri ile ve sonra da 5. ve 6. sınıf öğrencileriyle sohbet tadında buluşmalar gerçekleştirdi. Öğrencilerle yaptığı sohbette öğrencilik deneyimi ve çalışma alanı yanında, okumanın ve dil öğrenmenin yararları, yazmanın önemi, akademisyen nasıl olunur, akademisyen ne yapar, çevremizdeki dile ve farklılıklara duyarlılık konularında bilgi verdi. Ortaokulları da ilgilendiren sözlük ve yazım kılavuzu hazırlama tecrübesinden söz etti. Ayrıca öğrencilerden gelen meslekler, üniversite, diller, kültür, üniversitelerdeki farklı bölümler gibi konuları kapsayan soruları cevaplamaya çalıştı. Prof. Dr. Nurettin Demir öğretmenler yönelik yaptığı konuşmada da onarı lisan üstü eğitime motive edecek ve kendileri için yol gösterici olacak konulara değindi.

Okula hediye olarak genç yazarlardan Aybike Gül Demir’in kitapları, Kâşif Çocuk Yayınları İmtiyaz Sahibi Emrullah Köker’in gönderdiği çocuk kitapları ile Mozaik yayınları Koordinatörü Abdulhamit Emekli’nin getirdiği kaynak kitaplar da teslim edildi.

Etkinliğe ilgi gösterip iştirak eden Abdulhamit Emekli yaptığı değerlendirmede özveriyle köy okullarına giden akademisyenlerin öğrencilerin ilgi ve dikkatlerini pek çok önemli konulara toplamada ele aldıkları yöntem ve seminerlerin sonunda konuyu öğrencilere yol gösterecek ve unutamayacakları konulara bağlayarak bitirişlerinin etkililiğine değinerek, böyle bir programda bulunmuş olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Abdulhamit Emekli “Çocukların hayal dünyasını geliştirip onlara yeni ufuklar açıp bizzat öğrencilerden ileriye dönük hedeflerini duymak, hedefi olmayanlara hedef koydurmak ve onları kendilerinin duymasını sağlamak son derece harikaydı” dedi ve emekleri için Prof. Dr. Mustafa Böyükata ile Prof. Dr. Nurettin Demir’e teşekkür etti.

Daha önce Yozgat’ın Çekerek ilçesi Sarıköy’de görev yapmakta olduğu dönemde Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın gerçekleştirdiği gönüllülük faaliyetleri ile ve kendisiyle tanıştığını belirten ve bu etkinliğin düzenlenmesine vesile olan Çağa Ortaokulu Fen Bilgisi Öğretmeni Özlem Karagöz, akademisyenlerle öğrencilerini buluşturmaktan duyduğu sevinci yansıtırken, “Öğrencilerin ileride ne yapmak istediklerine dair söyledikleri fikirleri yaratıcıydı, özellikle uzay konusuna çok ilgili olduklarını gördüm. İcat, keşif ve buluş konularıyla ilgili bilgi birikimlerinin olduğunu gözlemledim. Çok çalışmaları gerektiği ve potansiyellerinin üstüne çıkmaları gerektiği ile ilgili verilen tavsiyeleri öğrencilerin uygulayacaklarını düşünüyorum” dedi ve hem öğretmen hem de veliler ile gerçekleştirilen sohbetlerin faydalı olduğuna vurgu yaptı.

Programın etkili olduğuna, okulda ve öğrencilerde olumlu bir havanın oluşmasına, söyleşilere katılan öğrencilerin çok keyif aldıklarına değinen Çağa Ortaokulu Müdürü Zehra Göçmen, “Bugün öğrencilerimiz, bizim öğretmenlerimiz olduğunu bildikleri üniversite öğretmenlerinin yani bir nevi her gün derslerine giren öğretmenlerinin de öğretmenleri ile tanışmış oldular. Bizler de yeniden onlar gibi öğrenci olduk” dedi ve davetlerini kırmayıp okullarına gelerek bu güzel günü yaşattıkları ve paylaştıkları “altın öğütleri” için konuklarına teşekkür etti.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.