Dolar 27,3824
Euro 29,0085
Altın 1.630,05
BİST 8.334,94
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Yozgat 15°C
Gök Gürültülü
Yozgat
15°C
Gök Gürültülü
Paz 15°C
Pts 16°C
Sal 17°C
Çar 18°C

Regàib Gecesi’nin İhyâsı

Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan külliyatından Dr. Metin Erkaya’nın derlemiş olduğu sohbetlerinin bu haftaki konusu Regàib Gecesi’nin İhyâsı.

Regàib Gecesi’nin İhyâsı
18.02.2021
938

Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan külliyatından Dr. Metin Erkaya’nın derlemiş olduğu sohbetlerinin bu haftaki konusu Regàib Gecesi’nin İhyâsı.

Gülistan’dan Bir Demet

Mübarek  gecelerden  birisi  bu  Regàib  gecesi.  Sabaha  kadargüzel  vakit.  Eski  büyüklerimiz,  evliyâullah,  mübarek  insanlar,sabahlara kadar uyumaz, namaz kılarlarmış. İbadet ederlermiş.Tesbih çekerlermiş. Münâcatta, niyazda bulunurlarmış. Gecelerini değerlendirirlermiş.

Tabii sabaha kadar uyumamak kolay değil. Bir de bizim şimdi, hepimizin  kendine  göre  mazeretleri  var:  Çocuklar  “Okula gideceğim!”  der;iş  güç  sahipleri  “Sabahleyin  dükkânı  açmam lâzım!” der. Yâni böyle sabaha kadar ibadet yapabilecek durumda olanlar  az.  Belki  de  yok  içimizde.  Ama  Peygamber  Efendimiz SAS’in buyurduğu bir iki müjdeyi size nakletmek istiyorum:

“Kim yatarken abdest alır,  taze abdest alır, ondan sonra gelir iki rekât, dört rekât namaz kılarsa, abdestli olarak uyursa bütün gecesini ibadet etmiş gibi sevap alır. Melekler ona dua eder, etrafına  toplanırlar,  yığılırlar:

  ‘Yâ  Rabbi  senin  bu  kulun  temiz yattı,  uyudu,  sen  de  bunu  afv  ü  mağfiret  eyle!’  derler.”  diye hadisler var.

Eve gidip yatacağınız zaman taze abdest alın, iki rekât, dört rekât namaz kılın, ondan sonra öyle yatın, bu sevabı kazanın.

Peygamber Efendimiz’ in müjdelediği bir başka husus daha var:

“Kim  sabah  namazını  ve  yatsı  namazını  camide  cemaatle kılarsa, bütün gecesini, gündüzünü ihyâ etmiş gibi olur.”Bu  hadis-i  şeriflere  göre.  Onun  için,  yatsıyı  beraber  kıldık,hatta  akşamla  yatsıyı  bazı  arkadaşlarımız  birbirine  eklediler.

Güzel, o da çok sevap amma sabahleyin de ya evinizin yakınındaki camilere  gidin,  ya  da  bizim  sabah  kıldığımız  camimize,  cuma namazı  kıldığımız  camimizdeyiz  biz.  Sabah  oraya  gelin,  sabah namazını da camide kılın;o müjdeyi alın!

Bu Gece İbadet Olarak Neler Yapılabilir?

Namaz kılınır,

Kur’an-ı Kerim okunur,

tesbih çekilir.

“Estağfiru’llàh”denilir.

“Lâ ilâhe illa’llàh”denilir.

Salât ü selâm çekilir Peygamber Efendimiz’e…

Lâfza-i Celâl ”çekilir.

“Lâ havle ve lâ kuvvete illâ bi’llâh…”

“Hasbüna’llàhu ve ni’me’l-vekîl…”

“Sübhàna’llàhi ,ve’l-hamdü   li’llâhi,ve  lâ  ilàhe  illa’llàhu , va’llàhu ekber…”

“Sübhàna’llàhi  ve  bi-hamdihî,subhàna’llàhi’l-azîm,ve   bi-hamdihî estağfiru’llàh…”

Bunun gibi   mübarek   sözleri   yüzer   defa   tekrar   etmeli!

Sevaplarının çok olduğuna dair hadis-i şerifler vardır.Sonra tesbih çekersiniz. Dua etmek de ibadettir. Elinizi açıp çok çok dua edin. Hem kendinize, yakınlarınıza, anne babanıza,akrabanıza,  geçmişlerinize;  hem  arkadaşlarınıza,  dostlarınıza;hem  de  daha  genel  olarak  ümmet-i  Muhammed’e,  her  yerdeki sıkıntı içinde olan mü’min kardeşlerimizin sıkıntıları geçsin, onlar da huzur ve rahatlık içinde yaşasınlar, onların da gönülleri hoş olsun, onların da dünyası ve ahiretleri  mamur  olsun  diye  dualar edersiniz.

Dua Da İbadettir

Sevaplı  namazlardan  birisi  de  tesbih  namazıdır.  Tesbih namazını ilmihal kitaplarından okuyup, kılabilirsiniz.Bin defa Kul huva’llàhu ehad’ı besmelesiyle okuyan kimse çok büyük  mükâfata  erer.  Bu  konuda Peygamber  SAS  Efendimiz buyuruyor ki:

Men  karaa  kul  huva’llàhu  ehadün  elfe merreh) “Bir  insan  bin tane Kul  huva’llàhu  ehad sûresini   okursa; (fekadi’şterâ  nefsehû  mina’llàhi  azze  ve  celle) izzet, celâl    ve azamet    sahibi    olan    Allah-u    Teàlâ Hazretleri’nden nefsini satın almış olur.”

Bu  gece  bin  ‘Kul  huva’llàh…’  okumaya  gayret  ederseniz herhalde  o  büyük  sevabı  alırsınız.Onu   da   tavsiye   ederim, hatırıma gelen şeylerden birisi de budur.

Bir de bugün oruç tutanlar yarın da oruç tutarsa, sırf cuma günü oruç tutulmaz ama böyle oruç tutarsa, yarın oruç tutmayı da tavsiye ederiz.

Onun da sevabı vardır.“Bir kimse çarşamba, perşembe, cuma gününü oruçla geçirir,oruç tutar; cuma günü de fukaraya malından az veya çok sadaka verirse; annesinden doğduğu gündeki kadar günahsız, tertemiz,bir  bebek  kadar  masum  ve  temiz  olur.”  diye  hadis-i  şerifte bildiriliyor. Yarın da oruç tutmanızı o bakımdan tavsiye edebiliriz.

Zaten kandil gecelerinin gündüzlerinde oruçlu olmayı da tavsiye etmiştir büyüklerimiz.

Birbirinizi  duadan  unutmayın,  beni  de  duadan  unutmayın!

Allah hepinizden razı olsun…

Es-selâmü aleyküm ve rahmetu’llàhi ve berekâtühû!

El-fâtihah!.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.