DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Yozgat 19°C
Az Bulutlu

Sarıkamış Şehitleri Anıldı

Sarıkamış Şehitleri Anıldı
09.01.2021
320

106. Yılında Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı bu yıl Covid-19 salgını nedeniyle sınırlı sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sarıkamış Ayyıldız Tören Alanına, çelenk konulması, Sarıkamış Harekâtı Sunumu ve Kuran-ı Kerim Tilavetinin ardından bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Sarıkamış Harekâtı’nın 106’ıncı yılında; bir tarihe şahitlik etmiş bu topraklarda bir kez daha bulunmaktan dolayı şeref duyduğunu ifade etti.

Törene katılanlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selâm ve muhabbetlerini ileten Bakan Kasapoğlu, ‘’Bu yıl pandemi koşullarından dolayı katılımcı sayımız kısıtlı olsa da yine de Allah’a hamd olsun buradayız. Bizi aynı ruh ve inançla burada buluşturan şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum’’ dedi.

Bakan Kasapoğlu, bundan bir asır evvel Sarıkamış’ın tanık olduğu acıların şüphesiz çok büyük olduğunu dile getirirken, şöyle dedi:

‘’Allahuekber Dağları’nın zirvesinden milletimizin sinesine bir çığ düşmüş ve orada bütün Anadolu’nun ciğeri yanmıştır. İşte o yürek yangınları onlarca yıldır nice türkülere, ağıtlara konu olmuştur.

Fakat Sarıkamış; en az o acılar kadar tarih sayfalarına geçen büyük bir kahramanlığın da şahididir. Bu diyar; ağıtların olduğu kadar, destanların da yurdudur. Burada can vererek şehadete yürüyen yiğitler; birer şuur abidesi olarak hüzünlü ama bir o kadar da şanlı bir direnişin kahramanı olmuşlardır.’’

Çanakkale’yi geçilmez kılan, Kut’ul Ammare’de işgalcilere karşı muzaffer olan, tarihte benzeri olmayan büyük bir İstiklal mücadelesi vererek Türkiye Cumhuriyeti’ni inşa eden ruhun; Sarıkamış’ta da kar üstüne yiğitliğin destanını yazan Mehmetçik ruhu olduğuna işaret eden Bakan Kasapoğlu, ‘’Malazgirt Ovası’ndan çıkıp Anadolu’yu kucaklayan, İstanbul’u fetheden ruh; Sarıkamış’ta karlı dağlara mührünü vurmuştur. Sarıkamış’ı bizim gözümüzde ölümsüz kılan işte budur’’ diye konuştu.

‘’Emanet, bugün insanlığın umudu olan Türkiye’nin gençlerinin omzundadır’’

Bakan Kasapoğlu, Sarıkamış’ı, bu aziz milletin vatan sevgisini ve millet olma şuurunu en dokunaklı biçimde anlatan Sarıkamış destanını, bu ülkenin gençlerine iyi anlatmak gerektiğine işaret ederek, Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak bu kutlu emaneti yarınlara aktarmayı bir mukaddes görev olarak gördüklerini söyledi. Gençlerin tarihî birikimlerine katkı sağlamayı bakanlığının en temel vazifelerinden biri olarak kabul ettiklerini anlatan Bakan Kasapoğlu, şunları söyledi:

‘’Çünkü Sarıkamış’ı iyi okuyan bir genç; Türkiye’nin dört bir tarafından çıkıp Sarıkamış için mücadele etmenin ne demek olduğunu da kavrayacaktır. Filistin’den, Balkanlar’dan, Kafkaslar’dan çıkıp Çanakkale sırtlarında vatan uğruna can verenlerin verdiği büyük mücadeleyi yüreğinde hissedecektir. Bir toplum için en büyük güç geçmişin tecrübeleriyle, gelecek heyecanının birleşmesi, ortak bir şuura dönüşmesidir.

Bunun için her Ağustos’ta Dumlupınar yollarında, Malazgirt Ovası’ndayız. Bu yüzden her sene Çanakkale’de 57. Alay’ın izini sürüyoruz. Bu Türkiye ve vatan emanetini, dün Allahuekber Dağları’nda zorluklara göğüs gererek, canını feda ederek bizlere taşıyan Mehmetçikler omuzlamışlardır. Çanakkale’de on beşliler, 15 Temmuz’da Ömer Halisdemirler omuzlamışlardır. Bu emanet, işte bugün, sadece bu milletin, bu coğrafyanın değil, insanlığın umudu olan Türkiye’nin çok kıymetli gençlerinin, bizlerin omuzundadır”

Bakan Kasapoğlu, Türkiye’yi aydınlık bir istikbale taşımak için var güçleriyle çalışırken, millî bağımsızlık emanetini aynı şuurla taşıyan gençlerin heyecanından, enerjisinden ilham aldıklarını belirterek, “Bizim için hiçbir şey Türkiye’den, bu ülkenin gençlerinden, milletimizin istikbalinden, vatanımızın bekasından daha önemli değil. Türkiye’nin istikbali, bütün gönül coğrafyamızın istikbali demek. Çünkü Türkiye demek bütün insanlık için bağımsızlık demek, umut demek, vefa demek, vicdan demek, adalet demek, merhamet demek’’ şeklinde konuştu.

İnsanlığı vuran pandemide, ülkeler birbirlerinden maske kaçırırken, ay yıldızlı uçakların ihtiyacı olan bölgelere yardım götürdüğünü vurgulayan Bakan Kasapoğlu,  “Bakanlığımıza bağlı yurtlarımız, pandemi boyunca milletimize sığınacak bir liman ve hakiki anlamda yurt oldu” ifadelerini kullandı.

“Pandemiye rağmen çalışmaya, üretmeye, bayrağımızı yükseltmeye devam ettik’’

Bakan Kasapoğlu, pandemi sürecinde Türkiye’nin, vefa destek grupları, güvenlik görevlileri, sağlık görevlileri, eğitimcileri, spor antrenörleri, gençleri ile birbirine sımsıkı kenetlendiğini hatırlatarak, ‘’Pandemiye rağmen çalışmaya, üretmeye, bayrağımızı yükseltmeye devam ettik’’ dedi.

Pandemi sürecini sporcular ve gençler için fırsata çevirme sözü verdiklerini hatırlatan Bakan Kasapoğlu, “Hamd olsun sporcularımız müsabakalar başlar başlamaz ard arda gelen haberlerle şampiyonlukları yeni madalyaları kazandılar. Milletimiz bu haklı gururu hissetti. İnşallah bu hissiyatı daha da güçlü yaşamaya devam edeceğiz.  Bu anlamda bizlere bu gururu yaşatan gençlerimizle sporcularımızla ne kadar gurur duysak azdır. Bizler de gençlerimiz, sporcularımız için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz” dedi

“AK Parti iktidarı adeta bir devrimi ortaya koydu”

Bakan Kasapoğlu, “Tıpkı ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi Kars’ımızda da spor salonlarıyla havuzlarıyla gençlik merkezleriyle her alanda zirveye oynayan bir Türkiye’yi hamd olsun gençlik ve spor yatırımlarıyla çok farklı boyutlara getirdik.  AK Parti iktidarı adeta bir devrimi ortaya koydu. Bundan sonra da yine Kars’ımız için yine Sarıkamış için Kars’ımızın değeri halkı için ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi yeni tesisleri yeni yatırımlar milletimizle buluşturmayı devam edeceğiz” diye konuştu.

Sarıkamış Gençlik Merkezi açılışının bugün yapılacağını müjdeleyen Bakan Kasapoğlu, “Umudumuz her şeyimiz gençlerimiz için. Bugün merkezimizin açılışını hep birlikte gerçekleştireceğiz.

Merkezimizin başta gençlerimiz olmak üzere tüm halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bundan sonra da inşallah gerek Sarıkamış’ta gerek Kars’ta gerek diğer ilçelerimizde  bir araya geleceğiz. Tüm tesislerimiz; halkımızın, milletimizin, gençlerimizin 7/24 kullanması için hizmetinde olacak. Gençlerimizi bu tesisleri dolu dolu kullanmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Sayın Cumhurbaşkanımızın en önem verdiği kitle gençler” diyen Bakan Kasapoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Çünkü gençlik demek bugünler demek, gençlik demek yarınlar demek, gençlik demek istikbal demektir. Gençlerimiz için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de  her türlü imkanı seferber edeceğiz. Gençlik kamplarıyla, gençlerimizi destekleyen projelerle, gezilerle gençlerimizi bir gönül yolcuğuna çıkarıyoruz.

Buna da devam edeceğiz. Tarih şuuruna sahip bir gençlik, Anadolu’nun her bir karışını iştiyak ve inançla sahiplenecek; Türkiye’nin istikbali için gecesini gündüzüne katarak çalışacaktır.

İşte bu gayretle geçtiğimiz yıllar boyunca Bakanlık olarak ülkemiz gençlerini burada buluşturduk. Ülkemizin dört bir yanından gelen gençlerimiz burada şehitlerimizin aziz hatırasını iliklerine kadar hissederek, onların ayak izlerini takip ederek kendilerine miras kalan ruhun peşine düştüler.

Pandemi koşulları aynı kalabalıkları bir araya getirmemize mani olsa da aynı ruhla aynı heyecanla tek yürek olarak burada olduğumuzu özellikle ifade etmek istiyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte de yine ülkemizin dört bir yanından gelen kıymetli gençlerimizle, vatandaşlarımızla burada olmayı temenni ediyorum.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.