DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Yozgat 18°C
Parçalı Bulutlu

Yozgatlı Akademisyen Prof. Dr. Fikret Akınerdem’in yürüttüğü “Tarım Zamanı” programında faydalı bilgilere yer veriliyor

Yozgatlı Akademisyen Prof. Dr. Fikret Akınerdem’in yürüttüğü “Tarım Zamanı” programında faydalı bilgilere yer veriliyor
12.12.2020
955

Yozgatlı Akademisyen Prof. Dr. Fikret Akınerdem’in yürüttüğü “Tarım Zamanı” programında faydalı bilgilere yer veriliyor. 

Aslen Yozgatlı olan ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde görev yapan Prof. Dr. Fikret Akınerdem, yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptığı “Tarım Zamanı” programına alanında yetkin uzmanları konuk ediyor.

Her Salı akşamı Konya merkezli Kanal 42 ekranlarından yayınlanan programda, Alanında uzman akademisyenler, işin mutfağında olan yatırımcılar ve sivil toplum yöneticilerinden konuklara yer vermek istediğini belirten Prof. Dr. Fikret Akınerdem, amacının insanlık için çok önemli bir sektör olan tarımın sözcülüğünü yapmak, doğruları söylemek ve yanlışlara da çözüm bulmak, tarımı ve tarımcıyı doğru yorumlamak olduğunu ifade etti. 

Bu güne kadar 12 haftayı geride bırakan ve beklenenden öte bir ilgi gördüğü programlarda, tarım uzmanı akademisyenler, üst seviyede bürokratlar, tarım işletmecileri ve sivil toplum örgütü yöneticilerini misafir ettiği bilgisini aktaran Prof. Dr. Fikret Akınerdem, “Tarım geçmişte de, bugün ve gelecekte de insanlığın vazgeçilmez sektörüdür. Gıdaya ulaşmak için insanlar tarım yapmak zorundadır. Bunun için insan önce yurt tutuyor, orada üretiyor, sonra da devlet oluyor. Devlette özgürlüğünü yaşıyor. Bu bakımdan tarım devlete giden yoldur .

Pandemi, tarım ve çıktısı olan gıdanın değerini çok iyi anlatmıştır. Her şeyden önce insan hayatta kalmak için önce gıdaya ulaşmanın yollarını aramış, sonra sağlığa koşmuştur. Pandemi sürecinde sağlıkçılar bile önce sağlam ve yeterli gıda almak zorunda kalmıştır. İşte bu nedenle bir tarımcı olarak programımın adını ‘Tarım Zamanı’ olarak belirledim. Bu manada da tüm medya kanallarına baktığımızda yeteri düzeyde doğru dürüst bir ‘tarım programının’ olmadığını görüyoruz. Oldukça kısıtlı buluyorum ve neredeyse yok denecek düzeydedir. Bu sebeple de 45 yılı aşkın ilmimi ve tecrübemi, vatandaşımızla doğru insan ve doğru bilgiler ışığında paylaşmak istedim” diyerek, programı başlatma gerekçelerini açıkladı. 

En son programında, Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz’ı konuk eden Prof. Dr. Fikret Akınerdem, 8 Aralık 2020 Salı akşamı “Türkiye ve Dünyada Turunçgiller” konusunu ele aldı ve gelecek perspektifi açısından öngörülerini paylaştı. Prof. Dr. Fikret Akınerdem, 5 farklı kıtada ve 50’nin üzerinde farklı ülke gören, meslekte 45 yıldan fazla hizmeti olan, aynı azmanda gazetelerde ve sosyal ağda yeri olan, değişik konularda sivil toplum yöneticisi, devlette çeşitli dönemlerde üst seviyede görev almış; ulusal ve uluslararası seviyede çeşitli projeler yönetmiş biri olarak birikimiyle sektöre çok yönlü katkı verebilecek bir akademisyendir.

Farklı iletişim ve yayın kanalları ile bilginin halka yaygınlaştırılması ve bir bakıma yüzleşmek istemesi, gördüklerini aktarmak istemesi örnek bir davranış ve akademik sorumluluk olarak değerlendirilmektedir. 
Memleketi olan Yozgat’a dönük duyarlılıkları da bilinen Prof. Dr. Fikret Akınerdem, Yozgat Bozok Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Böyükata’nın öncülük edip ilçelerde düzenlediği toplantılardan, 12 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen “Yenifakılı Yöresel Kalkınma Çalıştayı” için de Çalıştay Başkanlığı görevini üstlenmiştir. O toplantıda da yöre için fikir ve düşüncelerini paylaşmıştı.

Yozgat’ta tarım sektöründe başarılı uygulamalara imza atmış kişi ve kurumlarla da programlar yapmayı hedeflediğini belirten Prof. Dr. Fikret Akınerdem, şimdiden programına aldığı, birisi Bozok Üniversitesi ile ilgili olan 2 tane konunun var olduğunu söyledi. 
“Tarım Zamanı” programının sadece tarımcıların değil, tüm ülkemiz ve hatta dünyanın konusu olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Fikret Akınerdem, “Gıda olmadan yurt, yurt tutulmadan Devlet; gıda güvenliği olmadan ‘sağlık ve özgürlük’ olmuyor. Bu konular Türkiye gibi bir ‘misyon’ ülkesi için daha da önem arz etmektedir. Bu nedenle de Türkiye, tarımda asgari ölçüde kendine yeten ülke olmak durumundadır ve çabamız da bu yöndedir” dedi. 

Üreten insana saygı duyulması gerektiğini de belirten Prof. Dr. Fikret Akınerdem, Yozgat’ın Yenifakılı ilçesi, Fehimli Köyü’nden olup, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde görev yapmaktadır. Akademik birikimin topluma yaygınlaştırılması ve memleketine olan duyarlılığını sürdürmesi yönüyle, kendisi Yozgat’ta da örnek alınan ve saygı duyulan değerli akademisyen hemşerilerimizdendir


.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.